Darmowy blog firmowy – jak założyć w 2022 roku

Darmowy blog firmowy

Jeśli nie masz swojego bloga internetowego (albo nawet strony internetowej) nic się nie martw. Pokażemy Ci krok po kroku jak go założyć.

Przypadek 1. Mam już stronę internetową

Jeśli masz już stronę internetową lub sklep internetowy to jest duże prawdopodobieństwo, że bloga już masz, ale jeszcze o nim nie wiesz.

 1. Jeśli masz sklep internetowy na takich platformach jak: Shoper, PrestaShop, Magento, eSklep, WooCommerce czy wiele innych sklepów „pudełkowych” to moduł bloga znajdziesz w swoim panelu, wystarczy go tylko poszukać lub aktywować 🙂
 2. Jeśli nie wiesz jak sobie z tym poradzić to skontaktuj się z osobą, która zarządzą Twoją stroną internetową i poproś ją o dostęp do panelu.
 3. Gdy już masz dostęp do bloga: Twórz treści, Twórz mądre treści, Twórz oryginalne treści. W międzyczasie ucz się podstaw pozycjonowania SEO z uwagą na proces tworzenia treści. Czy wystarczająco dużo razy wspomniałem o treściach?
 4. Skąd brać pomysły na bloga? O tym opowiedzieliśmy w osobnym wpisie.

Przypadek 2. Nie mam strony, nie mam bloga

Nie ma problemu. Załóż je sobie za darmo.

No dobra, musisz zapłacić tylko za domenę i hosting, ale 100zł na własną stronę i bloga szybko się zwróci 🙂

 1. Domenę razem z hostingiem kupisz i opłacisz w jednym miejscu. Wygodne prawda?

  Temat wyboru hostingu i domeny to temat rzeka. Skrócimy go jednak maksymalnie do kilku kroków:
  – kup domenę .pl jeśli zamierzasz działać w Polsce i .com jeśli globalnie.
  – wybierz jednego spośród wielu dobrych polskich hostingodawców.
  To firmy, które „trzymają” Twoją stronę na swoim serwerze i dbają, aby zawsze była dostępna.
  – dobre i jednocześnie przystępne cenowo są na przykład takie firmy jak SeoHost.pl czy LH.pl. Na ich blogach oraz od wsparcia klienta otrzymasz mnóstwo bardziej szczegółowych porad dotyczących stawiania strony. Nie bój zwrócić się do nich z wątpliwościami. Obie firmy mają bardzo dobre wsparcie techniczne.
 2. Zainstaluj na swojej stronie WordPress, o którym z pewnością nie raz słyszałeś. Możesz to zrobić automatycznie z poziomu konta hostingowego, ale zalecam zrobienie tego ręcznie. Jest to bardzo proste, a da Tobie dużo satysfakcji.
 3. Najnowszą wersję WordPressa pobierzesz z oficjalnej strony. Wystarczy ją pobrać rozpakować i przesłać na serwer poprzez klienta FTP. Klient FTP to program, który umożliwi Ci wysłanie plików z Twojego komputera na serwer. Jednym z popularniejszych i darmowych jest FileZilla.
 4. Po zainstalowaniu WordPressa masz kilka ważnych rzeczy do zrobienia.
  Po pierwsze, zainstaluj darmowy certyfikat SLL Let’s Encrypt.
  U każdego z hostingodawców, których wymieniłem powyżej jest to bardzo proste i zupełnie darmowe.
 5. Po drugie, wybierz motyw (skórkę) dla swojej strony, czyli określ jak chcesz aby wyglądała.
 6. Zainstaluj na początek jedną z „wtyczek SEO” jak Yoast SEO czy RankMath i poświęć chwilę na ich konfigurację.
 7. Zainstaluj kod Google Search Console, Google Analytics (a jeśli dobrze Ci poszło to także Microsoft Webmaster Tool). Dzięki nim zaczniesz zbierać cenne dane o osobach, które odwiedzają Twojego bloga firmowego.
  Możesz to zrobić automatycznie instalując wtyczkę „Site Kit by Google”.
 8. Wdróż zgodę na pliki cookies (chyba, że nie zrobisz punktu 7.). Również zrobisz to z pomocą dedykowanej wtyczki.

Planuje otworzyć sklep internetowy z blogiem

Sklep internetowy możesz otworzyć na blogu WordPress poprzez instalację darmowej wtyczki WooCommerce. To bardzo dobre i popularne rozwiązanie. Ze względu na popularność WordPressa znajdziesz mnóstwo darmowych poradników. A jeśli będziesz mieć problem, jest mnóstwo osób, które chętnie pomogą Ci bezpłatnie na grupach na Facebooku lub płatnie jeśli to bardziej skomplikowane.

Bez wchodzenia w szczegóły dodamy tylko, że jeśli planujesz posiadać bardziej rozbudowany sklep z dużą liczbą asortymentu to zapewne lepsze okaże się w Twoim wypadku pobranie i instalacja darmowego sklepu PrestaShop. Ma ona także wbudowany moduł bloga.

Zarówno na WordPressie jak i na PrestaShop możesz otworzyć sklepy, które będą całkowicie darmowe. Są one bowiem oparte na licencji Open Source. Pamiętaj jednak, że wiele dodatkowych funkcjonalności może być płatne. Jednak wygodnie

Jeśli nie masz czasu lub chęci aby korzystać z powyższych rozwiązań zawsze możesz zapłacić za tzw. „sklep pudełkowy”. Są to rozwiązania takie jak Shoper, eSklep czy Magento, choć jest ich dużo, dużo więcej, które postawią Cię już przed gotowym i wstępnie przygotowanym sklepem internetowym. Pamiętaj jednak, płacisz tam głównie za wygodę. Choć sklepy pudełkowe mają sporo funkcji zawartych w cenie prawie na pewno znajdą się też takie, których będzie Ci brakować. Niestety w wypadku „pudełek” wdrożenie dodatkowych funkcjonalności może być bardziej kłopotliwe niż w wypadku rozwiązań Open Source.

Ile potrzebuje czasu na założenie strony i bloga firmowego?

Doświadczona osoba wszystkie powyższe czynności wykona w około godzinę. Jeśli jednak stawiasz swój pierwszy blog czy stronę zarezerwuj sobie na to najlepiej jeden dzień. Ten skrótowy poradnik nie porusza kilku kwestii na które natkniesz się po drodze. Do każdego z kroków będzie trzeba wyszukać sobie w wyszukiwarce obszerniejszy poradnik. Oczywiście zanim my stworzymy go dla Ciebie tutaj.

Jeśli masz wątpliwości, nie bój się zapytać w komentarzu 🙂


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *